W 2024 roku Kraków już po raz piąty zamieni się w międzynarodową stolicę skoków przez przeszkody. Od 22 do 25 lutego w TAURON Arenie Kraków zostanie zorganizowana kolejna odsłona CAVALIADY, która ponownie będzie finałem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i finałem cyklu CAVALIADA Tour 2023/2024. W Krakowie jeździectwo to sport z dużymi tradycjami – nie dziwi fakt, że kolejne odsłony CAVALIADY w stolicy Małopolski spotykają się z doskonałym przyjęciem.
Czym jest CAVALIADA Tour?
CAVALIADA to największa impreza jeździecka w Polsce. Przez cztery dni zawodów indywidualnych na arenie można zobaczyć zawodników rywalizujących w zawodach w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, powożeniu, skokach i WKKW. Najmłodsi uczestnicy biorą udział w CAVALIADA Future – konkursach dla dzieci na kucykach. CAVALIADA to także kwalifikacje i finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody.
CAVALIADA to nie tylko impreza sportowa, ale także największe w Polsce Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Łącznie można odwiedzić ponad 200 wystawców oferujących m.in.: sprzęt dla koni, jeźdźców, paszę, odżywki, usługi oraz wozy konne. Nieodłącznym elementem każdej CAVALIADY jest bogata oferta pokazów i atrakcji dla publiczności.
Co znajduje się w programie CAVALIADY?
Skoki przez przeszkody
To najpopularniejsza konkurencja jeździecka w Polsce i na całym świecie oraz podstawa naszego programu sportowego. W tej konkurencji para jeździec i koń pokonują przeszkody umieszczone na parkurze. Każda z przeszkód zbudowana jest w sposób bezpieczny zarówno dla konia jak i zawodnika, to znaczy, że elementy przez które przeskakują nawet przy lekkim uderzeniu opadają na ziemię. W konkursach skokowych koń i jeździec mają do pokonania od kilku do kilkunastu przeszkód w określonej kolejności, czasie i z możliwie jak najmniejszą ilością błędów.
Powożenie
Na CAVALIADZIE rozgrywane jest w ramach Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. Do rywalizacji przystępuje 5 drużyn, z czego trzy to medaliści Mistrzostw Polski. Jedna to zwycięzca kwalifikacji i jedna dzika karta przyznana przez organizatora. Rywalizacja odbywa się w formule maratonu kombinowanego, czyli połączenia przeszkód maratonowych z zręcznościowymi.
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
Jest konkurencją olimpijską, inaczej na tą konkurencję mówi się jeździecki triathlon, ponieważ łączy w sobie 3 próby – ujeżdżenie, skoki i niezwykle emocjonującą próbę terenową.Na CAVALIADZIE rozgrywana jest wyłącznie próba terenowa, to jedna z nielicznych imprez jeździeckich, dająca możliwość pokonywania przeszkód terenowych w warunkach halowych.
Ujeżdżenie
To konkurencja olimpijska, podstawa każdej konkurencji jeździeckiej. Na CAVALIADZIE rywalizacja odbywa się w randze zawodów krajowych CDN, jednak już od kilku lat na listach nie brakuje zawodników z zagranicy. Ujeżdżenie to konkurencja, w której jeździec i koń wykonują poszczególne figury na czworoboku o wymiarach 20×60 metrów. Czworobok jest zaopatrzony w zestaw liter, rozmieszczonych w określony sposób, tak by zawodnik miał punkty odniesienia w trakcie wykonywania programu. Co ciekawe sam program nie stanowi zagadki dla zawodników, jest on ogólnie dostępny, dzięki czemu zawodnik uczy się go na pamięć a przez powtarzanie ma możliwość „doszlifować” każdą niedoskonałość.
Pokazy!
Nieodłącznym elementem każdej CAVALIADY jest szereg pokazów i atrakcji dla publiczności. Od prezentacji koni arabskich po widowiskowe pokazy grup kaskaderskich i rekonstrukcyjnych. W zeszłym roku kibice mogli podziwiać występy La Pattat Dutka & Franczak Horse Show – piękno i precyzja najtrudniejszych elementów ujeżdżeniowych w magicznej aranżacji muzyki filmowej oraz energetyczne i szalone ewolucje na koniach w pełnym galopie w rockowym klimacie.
Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: https://krakow.cavaliada.pl/pl
Źródło www.tauronarenakrakow.pl